Kaz Yumurtası ve Kaz Yumurtasının Faydaları

Yazar Satılık Kaz 14/01/2017 0 Yorum

Kaz Yumurtası, tavuk yumurtasına göre daha büyük, beyaz ve mat renkte olabilir. Yaklaşık 70-110 gram arasında olan kaz yumurtalarının uçları küttür. Kazlar kanatlı ve yumurtası yenilebilen hayvanlar arasında en büyük yumurtaya sahip hayvandır. Kabuğu oldukça kalın bir yumurtadır. Kazlar, tavuklar kadar yumurta vermemektedirler. Yılda belirli sayıda yumurtlayabiliyorlar. Bu kaz yumurtalarının bir kısmı üremeleri için tekrar kullanılır kalanı ise tüketilir. Yumurta verimi düşük olan kazlar ırklarına göre yıllık verdikleri yumurta sayısı değişmektedir. Bir sezonda yaklaşık 130 gün yumurta verirler bu sürede de kazın cinsine göre ise ancak 15 ile 60 arasında yumurta verebilirler. Bazı Kaz ırkları olan Çin, Toulouse ve Roma ırkları ise bu sayıdan biraz daha verebilirler. Kazlar 10 yaşına kadar verimli bir şekilde yumurta verebilirler. Fakat ilk yıllarında verdikleri verimi ilerleyen yıllarda veremeyebilirler.

Kaz Yumurtasının İçerdiği Vitamin ve Mineraller

Kaz yumurtası ördek yumurtası ve tavuk yumurtası gibi anne sütü haricinde insan vücudu için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren tek besindir. Kaz yumurtası içerisinde Protein, demir, fosfat gibi mineralleri bulundurur. Kaz yumurtasının akında bakır, magnezyum, iyot ve mangan bulunurken kaz yumurtası sarısında ise potasyum, kükürt, sodyum ve klorür bulunur.

  • Kalori: 185 kkal
  • Protein :13.87 gr
  • Lipit: 13.27 gr
  • Karbonhidrat: 1.35 gr
  • Kül: 1.08 gr

Ayrıca Kaz yumurtasının içerisinde demir bulunur. Demir vücut tarafından doğrudan emildiği için de kaz yumurtası vücut için aynı zamanda büyük bir demir kaynağıdır. Ayrıca bu yumurtalarda düşükte olsa A ve K vitaminleri bulunur. Görüldüğü gibi kaz eti vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların tüketmesi gereken bir besin olan kaz yumurtasının kahvaltıda haşlanarak tüketilmesi önerilir.

Kaz Yumurtasının Faydaları

Kaz yumurtası İçerdiği besin kaynaklarının zengin olması vücuda yüksek oranda enerji sağladığı için kansızlık hastalığına iyi geldiği gibi kansızlık dolayısıyla oluşan halsizliğe de iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gelişme çağındaki çocukları gelişimine katkı sağlar.

Kaz Yumurtası Nasıl Tüketilir ?

Genellikle haşlanarak kahvaltıda tüketilen kaz yumurtası farklı şekillerde kişinin arzu ettiği şekillerde de tüketilmektedir. Tereyağı ile yada sıvı yağ ile omlet yapılarak da tüketilir.
Kırarken bıçak veya benzeri bir şeyden yardım almakta fayda var aksi halde kaz yumurtasını kırmakta zorlanabilirsiniz. Omleti sade olarak yapmak istemezseniz omletin içerisine ıspanak, yeşil soğan, domates, dere otu gibi sebzelerden birini veya arzunuza göre birkaçını ekleyerek enfes bir lezzet elde edipte tüketebilirsiniz. Kaz yumurtasının içerdiği besinlerin kaybolmadan direk tüketmek isteyenler çiğ olarak ta tüketmeyi tercih etmektedirler. Böylece Kaz yumurtasının içindeki besinler daha çabuk vücuda karışmış olacak. Tabi çiğ olarak tüketmek biraz zor olabilir. Bundan dolayı kaz yumurtasını çiğ tüketmek isteyen kişi yumurtayı kırar ve içine biraz süt ekleyip çırpar ve daha kolay bir şekilde tüketebilir.

Dilerseniz sitemizden kaz eti siparişinde bulunabilirsiniz. Kendi yetiştirdiğimiz doğal ortamlarda beslediğimiz kazlar için aşağıdaki bağlantıyı takip edin.

Bir Yorum Bırakın: