Kaz Tüyü Nedir ve Kaz Tüyü Nasıl Elde Edilir?

Yazar Satılık Kaz 14/01/2017 1 Yorum

Kaz Tüyü tekstil sektöründe sık kullanılan, kaz tüyü yorgan ve kaz tüyü yastık kullanımında ortopedik ve sağlıklı oluşundan dolayı, giysilerde ise çok iyi bir ısı yalıtıcı oluşundan dolayı çoğunlukla kışlık montlarda, kamp tulumlarında vb yerlerde kullanılan kıymetli bir üründür. Yataklarda ise dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Kaz Tüyü

Kaz Tüyü Nedir?

Kazlar günümüzde kanatlılar arasında eti en lezzetli, besin değeri en yüksek kanatlı hayvanlardandır. Kazlar kış soğuklarına dayanıklı hayvanlardır.

Soğuk iklimlere dayanıklı olmalarının en temel sebeplerinden biri de eşsiz koruyucu özellikli kaz tüyleridir.Kaz tüyleri, gıdık tüyü ve sırt tüyü olmak üzere iki gruba ayrılır. Gıdık tüyü boyun, göğüs ve kursak bölgesinden yolunan sapsız, yumuşacık bir tüy iken, sırt tüyü ise saplı, daha iri ve nispeten daha serttir. Bunlar belirli oranlarda karıştırılarak kullanılır. Gıdık tüyü oranı artıkça kaz tüyünden elde edilen ürünlerin fiyatları da artar. Örnek vermek gerekirse %90 oranında gıdık tüyü olan bir mont, %50 gıdık tüyü oranına sahip bir monttan daha pahalıdır. Sırt tüyleri ise çoğunlukla yatak dolgu malzemesi olarak kullanılır. Kaz etinin lezzetinden , yumurtasından ve bunların sağlığa olumlu etkilerinden faydalanıldığı gibi kazların değerli tüyünden de faydalanılır. Tekstil sektöründe ve yatak sanayisinde sıkça kullanılan kazların tüyü, elde edilmesinin zor oluşundan ve değerli oluşundan dolayı pahalıdır. Giysilerde kullanıldığında çok yumuşak, hafif ve ısı geçirmezdir. Aynı şekilde yataklarda, yorganlarda ve yastıklarda kullanılan kaz tüyü yumuşak, rahatlatıcı, doğal ve ortopedik etkiye sahiptir.

Kaz Nasıl Yolunur? Kaz Tüyü Nasıl Elde Edilir?

Kaz tüyü kazın tüylerinin yolumu, yıkanıp temizlenmesi ile elde edilir. Bunun için 2 yöntem kullanılır. Bunlardan biri oldukça normal ve standart bir prosedür iken diğeri maalesef insanlık dışı bir yöntemdir.

İlk yöntem olan kesimden sonra yolum,

Gayet normal bir yöntemdir. Kaz kesildikten sonra kaz sıcak suya daldırılır, yumuşayan deriden tüyler el ile ya da yolma makinası yardımıyla rahatça yolunur. Yolunan tüyler ayrılır ve yıkanıp temizlenir.

Kaz Tüyü Mont

İkinci yöntem olan ve aslında tam bir vahşet olan yöntem olan Canlı Yolum

Canlı yolum ise gözünü para hırsı bürümüş üreticilerin, bir kazdan birkaç defa daha tüy elde edebilmek için kazları canlı halde yoldukları yöntemdir. Kazları yolan kişi kazı kucağına alır ve boyun bölgesindeki gıdık tüylerini hayvana işkence ederek yolar. Sırt ve kanat tüylerine ise karışmazlar. Kazın gıdık tüyü yolunduktan sonra bu kazlar serbest bırakılır ve tekrardan tüy tutması için beslemeye devam edilir.
Bu aşamadan sonra tüysüz kalan kazlar soğuktan, yaralanmalardan veya mikrop kapmaktan dolayı zamanla ölebiliyorlar. Bazı kazlar da tüy yolumu esnasında sakatlanabiliyor, kucakta tutulurken boğulup ölebiliyorlar.

Bu nedenle sonuç olarak kaz tüyü ürün alacaksanız, ya köylerimizde köylümüzün sattığı kaz tüyü yorgan ve kaz tüyü yastık alın ya da köylümüzün sattığı kaz tüyünü alıp, tüyleri de tüy geçirmez kumaşlar kullanarak kendinize yastık veya yorgan yapın.

1 Yorum

Mr Akbar:
12/08/2018, 12:20:09 PM, Dinio Counsult
Cevap Yazın

Merhaba, kaz tuyu ile ilgileniyoruz fiyat alabilirmiyiz lutfen? Tesekkurler, hayirli isler. Tesekkurler, Akbar Ramaovich

Şengül:
24/01/2019, 03:11:25 PM

Anladığım kadarı ile kaz tüyü almayı soruyorsunuz,tanıdığım bir kaz ciftlik sahipi var ve kestikleri kazlar ilede tüyünüde beraberinde yolup veriyor isteyenlere. ilgilenirseniz size yönlendire bilirim.

Bir Yorum Bırakın: