Kaz Eti Haşlama Yemeği Tarifi

Yazar Satılık Kaz 12/01/2017 0 Yorum Yemek Tarifleri,

Kaz Eti Haşlama Tarifi ; Damaklarınızda uzun süre unutulmayacak bir tat bırakacak kaz eti lezzeti için tarifler vermeye devam ediyoruz. Kaz etinin fırında kaz, kaz kızartması, kaz güveci, kaz yahnisi, kaz haşlaması gibi pişirme yöntemleri vardır. Bugünkü tarifimiz de kaz haşlaması hakkında olacak.

 

Kaz Eti Haşlama için Gerekli Malzemeler:

 

  • Kaz Eti
  • Su
  • Tuz

 

Kaz Eti Haşlama Yapılışı:

Kaz yetiştiriciliğinin memleketi olan Anadolu’da kaz eti genellikle haşlanarak tüketilir. Kışın karın yağmasıyla birlikte daha çok tüketilmeye başlanan kaz etinin kendisi olduğu kadar suyu da şifa kaynağıdır. Ablam kaz eti suyuyla gribinin geçtiğini ve gribe karşı daha dirençli olduğunu söyler her zaman.  Kaz eti suyunu tek başına tüketmek için bunu söylediğini sanmıyorum.

Kazı yemek porsiyonunuza göre parçalara ayırın. Parçalara ayırdığınız kaz etini ayrı bir kapta iyice yıkayın. Kazın üzerini geçecek kadar su ilave ediyoruz. Düdüklü tencerede haşlıyoruz Normal tencereye göre daha hızlı haşlanmasını sağlayacaktır. Kaz eti tavuk etine göre daha geç pişer bu yüzden kaz eti haşlanırken sabırlı olmak gerekir. Kaz eti kaynamaya başladıktan sonra orta ateşe getirilecek ve yarım saat civarında kaynadıktan sonra açıp tuzu ekleyin, ardından bir yarım saat daha kaynatın. Piştiğini kontrol etmek için açın, istediğiniz kıvama gelmediyse biraz daha kaynatmaya devam edin, istediğiniz kıvamda ise artık kaz etimiz yemeğe hazır demektir. Kaz eti suyunu kesinlikle dökmeyin. Ben bulgur pilavı yapmanızı tavsiye ederim. Kaz eti bulgur pilavı ve ayran ile mükemmel bir üçlüdür. Yapacağınız pilava da çok az yağ ekleyin çünkü kaz eti yağlı olduğu için suyu da yağlı oluyor. Kaz eti suyunu yemekte kullanmak istemezseniz içmelisiniz. Sizin ve özellikle çocukların bağışıklık sistemine büyük katkı sağlar.

Afiyet Olsun…

 

 

Ayrıca kaz siparişi vermek isterseniz aşağıdaki ürünlere tıklayıp kaz siparişi verebilirsiniz. Dilerseniz kaz satışı konusunda iletişim formumuz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın: