Kaz Eti Fiyatları Yükselişe Doymuyor!

Yazar Satılık Kaz 14/01/2017 0 Yorum

Kaz eti fiyatları adeta altınla yarışıyor. Hem lezzeti ile damaklarda kendine apayrı yer ayıran hem de saymakla bitmeyen faydaları ile aranan bir besin olan kaz eti son dönemlerde artan taleplerle birlikte gittikçe kıymetleniyor. Bu yazımızda “Kaz Etinin Kilosunun fiyatı ne kadar?” ve “kaz fiyatları nedir?” Gibi konulara ve fiyatlara etki eden gerekçelere değinmeye çalışacağız.

kaz

En Uygun Kaz Eti Fiyatları Nedir?

Yoğun kaz siparişi talebine yetişemeyen kaz üreticileri, bu taleplere yetişmek için çevre illerden de kazlar toplamaya çalışıyor.  Piyasadaki en uygun kaz etinin fiyatları, kilosu 50 liradan, tanesi ise 130-150 liradan alıcı buluyor.

Özellikle kaz eti mantıda kullanıldığı zaman fevkalade bir mantı yemeği ortaya çıkıyor. Kaz eti kullanılan mantıların da kilosu 50 liradan satılıyor.

Beslenmesi ve bakıcılığı oldukça zahmetli ve maliyetli olan kazlar dolayısıyla yüksek fiyattan satılınca ancak kar bırakabiliyor. Bunun yanında kaz kesimi, yolunması, tuzlanması baya zahmetli bir iştir. Tavuk gibi kolay olmayan bu işlemlerin her biri oldukça zaman alıyor. Bundan dolayı da bir maliyet binen kaz eti dolayısıyla bir miktar daha fiyatlanmak durumunda kalıyor.

Kazlar ilkbahar ve yaz aylarında doğada otlanmalarına rağmen kışa kadar yemle besleniyor. Kazlar kışın kar düştükten sonra kesildiği için 2-3 aylık süreçte yem satın alınarak besleniyor. Bu durumda yem maliyeti de oluşan kazların fiyatını arttıran faktörlerden biridir.

 

DİPNOT: Bu arada Sitemiz üzerinden kaz satın alabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki linke tıklayarak kaz eti sipariş verebilirsiniz.

Kaz Eti Siparişi Ver !

En meşhur kazlar özellikle Doğu Anadolu bölgesinin illerinde yetişiyor. Bundaki en büyük etken o bölgedeki iklim ve kendine has bitki örtüsüdür. Bu bitki örtüsü ve iklim, o bölgede yetişen kaz etine lezzetli bir aroma bırakmaktadır.  Bu aroma sayesinde o yörenin kazları ünlenmiştir. Özellikle kaz üretimi ve satışı konusunda en çok iş yapan il olması sebebiyle Kars ve Kars Kazları meşhur olmuştur.

Özellikle Avrupa ülkelerindeki mutfaklarda yer edinen kaz eti, artık ülkemizde de mutfaklarda yer almaya başladı. Ülkemizde kaz etine olan talep artmaya başladı. Bir deneyen bir daha deneyince talebe yetişmek için kaz yetiştiriciliği sektörü gitgide büyümeye başladı.

Zaten kaz etinin fiyatlarını tavuk eti fiyatları ile kıyaslamak büyük bir hatadır. Çünkü kazlar, tavuklardan farklı olarak hem doğal ortamlarda doğal şekilde besleniyor, hem doğada serbestçe gezebiliyor, hem ayrı bir lezzete sahip hem de sağlığa çok faydalı besinler ihtiva ediyor. Zaten kazlar kanatlı olmasına rağmen kırmızı ete benzer bir ete sahiptir. Dolayısıyla fiyat olarak kırmızı et ile aynı kategoride yarışıyor.

Sitemizde satılan kazlar 2.5 kg ve üstü et vermekte olup besili kazlardır. Diğer yerlerde satılan kazlara nazaran daha etli olup daha uygun fiyattadır.

Bir Yorum Bırakın: