Kaz Ciğerinin Faydaları ve Kaz Ciğeri Üretimi

Yazar Satılık Kaz 14/01/2017 0 Yorum

Kaz Ciğerinin Faydaları Nelerdir?

Kazlar neredeyse her kıtada farklı cinsleri olan ve neredeyse her iklim şartında yaşayan, kimisi yabani, göçmen, kimi çeşidi de evcil olan kanatlı hayvanlardandır.
Kaz eti oldukça faydalı ve lezzetli bir besin kaynağı olmakla birlikte kaz ciğeri daha da değerli ve lezzetli bir besin kaynağıdır.
Özellikle Fransız mutfağının vazgeçilmez milli yiyeceği olan kaz ciğeri, dünyada en çok bu ülkede tüketilmektedir. Kaz ciğerinin eldesi zor olduğu için fiyat olarak kazların en pahalı kısmıdır. Kaz ciğerinde protein, mineral ve diğer vitamin değerleri oldukça yüksektir.

Kaz ciğeri konservesi olan ve Pate olarak ta adlandırılan 100 gramlık konservedeki değerler aşağıdaki tabloda görüldüğü gibidir:

  • Enerji değeri: 1.933 kJ ( 462 kcal )
  • Karbonhidrat: 4.67 g
  • Diyet lifi:0.0 g
  • Yağ:43.84 g
  • Protein:11.40 g
  • İçeriğindeki Vitaminler:
  • Tiamin (B1) :0,088 mg
  • Riboflavin (B2) :0,299 mg
  • Niasin (B3) :2.51 mg
  • Sodyum (Na): 697 mg

Kaz Ciğerinin Tarihi ve Kaz Ciğeri Nasıl Elde Edilir?

M.Ö 25. yüzyılda Mısır’da kuşların gavaj adı verilen teknik ile zorla beslenip ciğerlerinin büyütüldüğü bilinir. Günümüzde kaz ciğeri başta Fransa (Dünyadaki oranı Yüzde 80) olmak üzere ABD, Çin ve diğer AB ülkelerinde de üretilmekte ve tüketilmektedir.

Kaz ciğeri üretmek için uygulanan aşırı semizleme yönteminde öyle aşırıya gidilmiştir ki, eski zamanlarda kazların işçiler tarafından yemlerin boğazlarına zorla tıkatıldığına dair bilgiler mevcuttur.
Kaz ciğeri üretimi ile ilgili Roma devrine ait kaynaklar bile mevcuttur. Roma döneminde “iecur ficatum” adıyla yani “karaciğer inciri” adıyla bahsedilir. Plinius ( MS 1. yüzyıl ) adlı bir imparatorun kazlarınıkuru incir ile besleyerek karaciğerlerini büyütür.
Kaz ciğeri sonradan Yunan mutfağına geçmiş ve Helen döneminde tüketilmiştir. Roma İmparatorluğunun çöküşünden yüzyıllar sonra Galya’lılar tarafından tekrar keşfedilen kaz ciğeri, Fransız çiftçilerinin tekrar mutfaklarına kattıkları bir ürün olmuş ve Fransız mutfağının vazgeçilmezi olmuştur. Fransızlar kaz ciğerini ekmek diliminin üzerine sürüp tüketmektedir. Çünkü kaz ciğeri tereyağı gibi bir kıvama sahiptir.

Fakat kazların aşırı semirtilmesi tam bir vahşet haline geldiği için birçok ülkede üretilmesi yasaklanmıştır. Aşırı semirtilmesinin sebebi, normalde 100-150 gram olması gereken kaz ciğerleri 800-1000 gram gibi seviyelere çıkarılabiliyor. Bu semirtme yöntemleri de tam bir vahşet örneğidir. Bu yüzden bir çok ülkede kazların ciğerleri için semirtilmesinin yasaklanması kabul görülmüştür.

Semirtilen kaz ciğeri yağlandığı için daha da lezzetli bir hal alması ve daha çok kar bırakması bu vahşete davetiye çıkarmıştır. Aşırı bir şekilde semirtilen Kazın ciğeri tereyağı gibi bir kıvama sahip iken Normal bir kazın ciğeri daha az yağlı olduğu için kısmen daha sert bir kıvama sahiptir.

Kaz Ciğerinin Türkiye’deki Üretimi ve Durumu Nedir?

Günümüzde Türkiye’de özellikle Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen ve buralardan satılan kaz eti ve kaz ciğerleri tamamen doğal ortamlarda yetiştirildiği için bu vahşetler söz konusu değildir. Çünkü ülkemizde bu alanda bir sektör kendini henüz geliştirememiştir. Bugün Türkiye’de köylerde doğal yollarla, doğal ortamlarında yetişen doğal kazlar satılmaktadır.

Bu vahşetin önüne geçebilmenin en güzel yolu da kaz ciğeri veya ezmesi, konservesi almaktansa, kazı bir bütün olarak alıp hem etinden hem de ciğerinden istifade etmektir. Böylelikle kazları bu vahşetten kurtarıp doğal ortamlarda doğal yollarla beslenmesini sağlamış olacağız. Bunun yanında kaz etinin ve kazın diğer bölümlerinin faydalarından da istifade etmiş olacağız.

Özellikle  Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen kazlar, gayet doğal ortamlarda, köy şartlarında ve serbest gezerek yetiştirildiği için tercih edilmektedir.

Bir Yorum Bırakın: