Kars Kazı Neden Meşhurdur?

Yazar Satılık Kaz 14/01/2017 0 Yorum

Kars Kazı neden meşhurdur?  Kars Kazının meşhur oluş sebepleri çoktur. Bunlara madde madde değinmeye çalışacağız.

Birincisi bu işin ticaretini ilk olarak Karslıların yapmaya başlamalarıdır. Bu da bir nevi reklam oldu. Bunu diğer kaz yetiştiren şehirler daha ucuz fiyatlarla takip etse de yüksek fiyatlı olan Kars Kazının yanında rekabette kaybetmişlerdir. Bu rekabette kaybetmelerinde belli başlı kriterler etkili olmuştur.

Fırında Kaz Kızartması Tarifi

Familya adı Anserinae olan kazlar dünyanın her yerinde yaşamakta olup, yabani kazlar ve evcil kazlar gibi çeşitleri de mevcuttur. Türkiye’de daha çok Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen kazlar, Türkiye iç piyasasına ve Avrupa’ya satılmaktadır. Ayrıca kaz tüyü gibi ürünler de ekonomiye kazandırılmaktadır. Böylece kaz yetiştiriciliği sayesinde birçok aile geçimini sağlamakta ve istihdam olmaktadır.

Türkiye’deki her bölgenin kazlarının lezzetleri yaşadıkları yörelere ve bulunduğu bölgelerinin özellik ve kaynaklarına göre değişiklik kazanmış ve tabakta birbirinden çok farklı yemeklere dönüşmüştür.

Örnek vermek gerekirse Bolu kazı çok yağlıdır ve sağlık sorunları olan insanlara ağır gelebilirken Kars kazıneredeyse bir tavuk kadar yağa sahiptir. Üstelik bu yağın iyi kolesterolü arttırdığı düşünülmektedir. Öyle ki doğuda Kars kazı yağı kışlık yağ olarak kullanılmakta ve satılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Kars kazının lezzeti daha fazladır. İyi beslenmiş bir Bolu kazının vücudunda protein miktarının iki katı kadar yağ bulunurken, Kars kazının yağı, doğada serbestçe dolaşan tavuklarla neredeyse aynı. Kaz eti özellikle soğuk havalarda, tuzlanıp, kurutulup saklanır ve aileler kış boyunca et ihtiyacını karşılar.

Kars Kazı, Ardahan Kazı, Muş Kazı, Ağrı Kazı gibi kazlar rakımı yüksek yerlerde yetiştirilen kazlardır. Tamamen doğal beslenmiş oldukları için ve kar ayazını yedikleri için de ayrıca lezzetlenmektedir.

Kars, Ardahan, Muş, Ağrı gibi şehirlerde yoğun olarak hayvancılık yapılıyor. Gezen tavukların yumurtası nasıl kıymetli ise buralarda da büyükbaş ve küçükbaş hayvan etleri, özgür gezen hayvan eti olmaları nedeniyle kıymetlidir.
En önemli sebeplerden biri, bu şehirlerdeki kazlar, endüstriyel amaç güdülmeden, çiftlik dışında, tamamen doğal şekillerde yetiştirildikleri ve gezebildikleri için lezzetli ve kıymetlidir.
Bu şehirlerde bitki örtüsü çok zengin olduğu için kaz etine geçen aromalar da bir o kadar zengin olmaktadır.

Tüm bu faktörler saydığımız bu şehirlerdeki kaz etini daha kıymetli yapar. Bu işi ticarete dönüştüren ilk şehir olması nedeniyle de Kars kazı daha meşhurdur.

 Kaz Etini Nereden Satın Alabilirim?

Eğer ki siz bu sorunun cevabını arıyorsanız zaten doğru yerdesiniz. Sitemizden kaz eti siparişi verebilirsiniz. Tamamen doğal köy ortamında beslediğimiz kazlarımızı buradan sizlere ulaştırmaktan memnuniyet duyarız.

Bir Yorum Bırakın: