Fırında Kaz Kızartması Tarifi

Yazar Satılık Kaz 12/01/2017 0 Yorum Yemek Tarifleri,

Fırında Kaz Kızartması yemeği yapmak birazcık sabır isteyen bir iştir. Çünkü pişmesi için biraz zaman gerekir. Şimdi geçelim fırında kaz kızartması tarifine.

Fırında Nar Gibi Kızarmış Kaz Kızartması

Gereken Malzemeler
• 1 Adet 6-12 Aylık Kaz
• 120 gram kadar tercihen tereyağı yoksa margarin
• Tuz, karabiber
• 2 kaşık bal
• Soğan, havuç, sarımsak
• 1 Adet Elma
• Su

Fırında Kaz Kızartmasının Yapılışı

Fırında Kaz Kızartmasının Hazırlanışı
Geniş, hafif derin bir tencereye; Tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş, yıkanmış tuzlanmış, ayakları arkalarına geçirilmiş 2-3 kg ağırlığında 1 kaz koyulur. Her tarafı iyice tuz ve baharatlanır. Daha sonra tereyağı ya da margarin ile üstünü yağlıyoruz. Yalnız kazın kendi yağı olduğu için yağ eklemeyin. İç organlarını çıkarıp ayrıca tuzluyor ve tekrar kazın karnına koyuyoruz. Ardından bütün bir elmayı da kazın karnına yerleştiriyoruz. Daha sonra iki kaşık balı kazın her tarafına iyice sürüyoruz. Dörde bölünmüş 2 orta boy baş soğan, üstleri kazınmış, yine dörde bölünmüş 2 küçükçe havuç, 3 diş sarımsak ile 1 bardak da su koyarak, genişçe bir tencerenin içine kazın göğüs kısma alta bakacak şekilde yerleştirilerek kapağı kapatılır. Tencerenin kapağı kapatıldıktan sonra önceden ısıtılmış 150 derecedeki fırınımızda bir saat pişiriyoruz. Bir saat sonra üzerine kendi suyundan gezdiriyoruz. Fırının ısısını 160-170 derece yapıp kızarmaya bırakıyoruz. Kaz iri olduğu için geç pişer ve bu yüzden uzun uzun pişmesini beklemeli ve her saat başı üzerine suyundan gezdirmeliyiz. Yaklaşık 3 saat sonra kazın göğüs kısmı üste gelecek şekilde ters çeviriyoruz. Daha sonra karnından iç organlarını çıkarıyoruz ve tepsinin içine koyuyoruz. Son bir saat kapağını kapatmadan pişirmeye bırakıyoruz. Fırının ısısını 180-190 dereceye çıkartıyoruz.

Nar gibi kızaran kazımız servise hazırdır. Yanına pilav, salata, turşu ve patates kızartması da ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Yorum Bırakın: